Przejdź do menu Przejdź do treści

Pierścień Stulecia Niepodległości dla Muzeum im. gen. W. Andersa – Droga do Wolności

Miło nam poinformować, że z okazji obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej, Muzeum im. gen. Władysława Andersa – Droga do Wolności zostało uhonorowane Pierścieniem Stulecia Niepodległości RP. W poprzednich latach Pierścień otrzymały takie instytucje jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Sanktuarium na Jasnej Górze.

Podczas uroczystości zorganizowanej 25 sierpnia 2020 r., Pierścień z rąk organizatorów odebrał prof. Hubert Chudzio, dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP. Projekt realizowany jest w ramach programu „Niepodległa”, a głównym jego organizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego. Prowadzącym galę podczas uroczystego wręczania Pierścienia był wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz.

Podstawą do utworzenia Muzeum były bogate zbiory zgromadzone w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP. Od 10 lat bowiem CDZWiP zajmuje się dokumentowaniem przymusowych migracji Polaków, w tym głównie losami polskich zesłańców do Związku Sowieckiego i ich późniejszymi dziejami. Wsparcie merytoryczne Muzeum zapewniają pracownicy CDZWiP. Działalność Muzeum wspomagają także Instytuty Wydziału Humanistycznego UP.

Cieszymy się, że idea Muzeum im. gen. Władysława Andersa – Droga do Wolności zyskuje coraz szersze rzesze Sympatyków w Polsce i w świecie. Przekazanie do Muzeum Pierścienia Stulecia Niepodległości RP jest wyrazem wsparcia i podkreśleniem faktu, że historia polskich Sybiraków, uchodźców ze Związku Sowieckiego, w tym Polskiej Armii, jest szczególnie warta upamiętnienia.