Przejdź do menu Przejdź do treści

Polscy Sybiracy z Leicester

Do Leicester w 2010 roku dotarli historycy Uniwersytetu Pedagogicznego. Misja kierowana była przez dr. Huberta Chudzio, miała na celu przeprowadzenie wywiadów z Sybirakami żyjącymi do dziś w Leicester i okolicy. Relacje były nagrywane na dyktafony i kamerę. Swoimi wspomnieniami podzieliło się 27 Sybiraków. Wywiady cechowały się różnego rodzaju emocjami, pojawiały się załamania głosu, chwile ciszy… Mimo upływu 70 lat przeżyte wydarzenia są ciągle żywe. Czas ich nie zatarł, nadal bolą. Prezentowana wystawa jest pokłosiem misji Uniwersytetu Pedagogicznego w Wielkiej Brytanii. Jest też podziękowaniem dla osób, które w Leicester udzieliły nam gościny, opowiedziały o pobycie na Syberii i swych dalszych losach. Przekazały też cenne pamiątki, w tym szczególnie dokumentację fotograficzną. W końcu, pokazały, jak kochać Polskę i czym jest prawdziwy patriotyzm.

 

GALERIA