Przejdź do menu Przejdź do treści

Africa – the new home. From the snows of Siberia to the sun of Africa. Poles in Africa 1942–1952

W dniach 17 – 24 listopada 2017 r. przedstawiciele Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wzięli udział w kolejnej wyprawie do Ugandy. Tym razem jej celem było uroczyste otwarcie Centrum Zdrowia w Koji i nadanie mu imienia „Polskich Sybiraków”. To właśnie w Koji w latach 1942 – 1951 istniało polskie osiedle, w którym schronienie znaleźli polscy uchodźcy ze Związku Sowieckiego. Z okazji tej ważnej uroczystości, list do zebranych skierował Jego Magnificencja Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego. Dziś o pobycie Polaków w Koji przypomina cmentarz, odbudowany w 2012 r. dzięki wspólnym staraniom Sybiraków, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP, instytucji państwowych oraz salezjanina, ks. Ryszarda Józwiaka wraz z wychowankami z Namugongo. Ponadto przedstawiciele Centrum uczestniczyli w międzynarodowej konferencji pt. „Refugees in Uganda, then and now – The history of the Polish Refugees in Eastern Africa and the situation of refugees in Uganda nowadays”, zorganizowanej w Narodowym Muzeum Ugandy. Konferencji towarzyszyła wystawa pt. „Africa – the new home. From the snows of Siberia to the sun of Africa. Poles in Africa 1942 – 1952”, przygotowana przez Ambasadę Polską w Nairobi przy współpracy z CDZWiP. W powyższych wydarzeniach udział wzięli Sybiracy – Afrykańczycy z Polski, Kanady i Australii, a także Senator RP Maciej Łuczak, Sergiusz Wolski – Chargé d’affaires Ambasady Polskiej w Nairobi, prof. Ephraim Kamuntu – Minister Turystyki Ugandy oraz Konsul Honorowy Polski w Ugandzie i inni.
.
.

GALERIA