Przejdź do menu Przejdź do treści

Polscy Sybiracy w Australii Zachodniej

We wrześniu 2011 roku grupa pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierownictwem dr. Huberta Chudzio dotarła do polskich Sybiraków w australijskim Perth. Misja UP została zaproszona przez Związek Sybiraków w Zachodniej Australii na uroczyste obchody 20-lecia tej instytucji. Celem wyprawy było nagranie audio i video relacji źródłowych uczestników opisywanych powyżej wydarzeń oraz zebranie jak największej liczby dokumentów i artefaktów, dotyczących sybirackich losów. Nagrano 25 wywiadów, które liczą ponad 50 godzin bezcennych wspomnień. Wykonano tysiące kopii archiwalnych fotografii i dokumentów. Misja przywiozła również wiele artefaktów, które trafiły do Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Zapis fotograficzny prac misji UP w Australii posłużył do przygotowania wystawy „Polscy Sybiracy w Australii Zachodniej”.

 

GALERIA