Przejdź do menu Przejdź do treści

Archiwum Historii Mówionej

„We wspomnieniach przeszłość ożywa na nowo”. Wywiady ze świadkami historii są bardzo ważnym, coraz częściej docenianym źródłem do badań historycznych. Dzięki bezpośredniemu spotkaniu możemy poznać przepełnione emocjami, trudne losy ludzi, o których dokumenty zazwyczaj milczą. Do każdego człowieka podchodzimy indywidualnie, dlatego każde świadectwo jest unikatowe.

W Archiwum CDZWiP zgromadzono ponad 1000 wywiadów ze świadkami historii, nagranych zarówno w formacie audio, jak i video, przy użyciu profesjonalnego sprzętu filmowego. Tematyka prowadzonych rozmów jest rozległa. Dużą grupę stanowią relacje Sybiraków, zarówno tych, którzy pozostali na zesłaniu do momentu zakończenia II wojny światowej oraz tych, którzy opuścili ZSRS po podpisaniu układu Sikorski-Majski w 1941 r. Zgromadzono kilkaset świadectw Sybiraków-Afrykańczyków i Indian, żołnierzy II Korpus Polskiego, walczących u boku gen. Władysława Andersa, Młodszych Ochotniczek, Junaków, spadochroniarzy, a także uczestników powstania warszawskiego, żołnierzy AK, wywiezionych na roboty przymusowe do III Rzeszy Niemieckiej, wysiedlonych w ramach Akcji Wisła oraz Akcji Saybush, tzw. Dzieci Teheranu, Polaków mieszkających w Rumunii oraz Serbii itd.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube i zachęcamy do odsłuchania fragmentów wywiadów ze świadkami historii.

Kliknij tutaj: Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń – YouTube

 

GALERIA