Przejdź do menu Przejdź do treści

Małe miasta – wielka historia

W 2013 roku w wyniku współpracy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarności oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, odbyła się międzynarodowa konferencja „Wojna i okupacja w pamięci i świadomości mieszkańców małego miasta” oraz premiera filmu „Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem”, w reżyserii Małgorzaty Szyszki i Huberta Chudzio Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa „Małe miasta-wielka historia. Między Wieluniem a Złoczewem”.  Spotkanie poświęcone było bardzo rzadko do dziś poruszanemu tematowi organizowanych przez Niemców przesiedleń i wypędzeń obywateli polskich w czasie II wojny światowej, a także kwestii przymusowej pracy Polaków na rzecz Trzeciej Rzeszy. Oprócz naukowców, uczestniczyli w nim świadkowie historii, studenci oraz młodzież szkół średnich. Konferencja została objęta patronatem: Wojewody Małopolskiego – Jerzego Millera, Kuratora Małopolskiego – Aleksandra Palczewskiego, Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jana Ciechanowskiego, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego – Michała Śliwy oraz Narodowego Centrum Kultury.
.
.

GALERIA

.