Przejdź do menu Przejdź do treści

dr Alicja Śmigielska

Pracownik naukowo-techniczny CDZWiP

alicja.smigielska@up.krakow.pl

Absolwentka studiów I i II stopnia – kulturoznawstwo, spec. amerykanistyka w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studiów III stopnia w zakresie historii w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (temat rozprawy: „Wacław Babiński (1887-1957) – dyplomata II Rzeczypospolitej Polskiej. Działalność polityczna i społeczna”).

Pracując w CDZWiP UP organizuje i uczestniczy w licznych działaniach o charakterze edukacyjnym i upowszechniającym wiedzę (m. in. przygotowuje wystawy, uczestniczy w konferencjach i projektach naukowo – edukacyjnych).

Do jej zainteresowań badawczych należy: szeroko pojęta tematyka przymusowych migracji ze szczególnym uwzględnieniem wątków polsko-kanadyjskich, polska diaspora w świecie, dyplomacja II RP. Prywatnie pasjonatka kulinariów i podróży.

Członek zespołu badawczego i wykonawca merytoryczny w ramach projektów CDZWiP UP: „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii”, „Diaspora polskich Sybiraków w świecie – zapis relacji źródłowych/Notacje i archiwa domowe Sybiraków w kraju – zespół archiwalny”, „Renowacja i dokumentacja polskiego cmentarza w Kidugali (Tanzania) z lat 40. XX wieku” (2021), „Renowacja i dokumentacja polskich nagrobków po byłym polskim osiedlu Masindi (Uganda) oraz inwentaryzacja kościoła”(2022 r.), „Renowacja i dokumentacja polskiego cmentarza z lat 40. XX w. w Kondoa oraz prace na cmentarzu w Tengeru (Tanzania)” (2023 r.). Ponadto członek zespołu badawczego i wykonawca takich projektów jak: „Szlak ucieczki z KL Auschwitrtm. W. Pileckiego”, „Inwentaryzacja grobów, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Małopolski”, „Pamięć i post pamięć. Losy polskich rodzin w Kazachstanie na przykładzie Karagandy” (2018 r.), „Zmierzch pokoleń – zapis notacji świadków historii w Małopolsce”, „Polacy w Serbii. Ostojicevo 2019”, „Pamięć Kresów wśród mieszkańców Gliwic”, „Relacje źródłowe Sybiraków z województwa Kujawsko – Pomorskiego”, „Alija gomułkowska 1956-1960”, „Polscy kombatanci i sybiracy w Penrhos w Walii” (2015 r.), „Dzieci Teheranu – polscy Sybiracy w Izraelu”, „Polscy sybiracy w Kanadzie”, „Polscy sybiracy w Stoke on Trent” (2014), „Wypędzeni. Saybusch Aktion”, „Miasta” (2012-2013).

Odznaczenia i nagrody

– Stypendystka Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, Londyn, Wielka Brytania, 2018 r.

– Wyróżnienie w Konkursie im. prof. Nancy Burke na najlepszą pracę o tematyce kanadyjskiej w Polsce, 2011 r.

– Nagroda Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2012 r.

– Nagroda zespołowa Ministra Edukacji i Nauki w kategorii: znaczące osiągniecia w zakresie działalności naukowej, 2021 r.

– Wyróżnienie zespołowe Nagrody i Medalu im. Z. Glogera

– Wyróżnienie zespołowe Dyplom Honorowy Nagrody im. J. Dietla

– Honorowa Odznaka Sybiraka, 2015 r.

– Srebrna Odznaka Honorowa Za Zasługi Dla Związku Sybiraków, 2020 r.

Wykaz publikacji

– H. Chudzio , A. Śmigielska, Z pamięci dziecka. Saybusch Aktion – relacje źródłowe Polaków wysiedlonych z Żywiecczyzny w czasie II wojny światowej, Kraków 2022.

– H. Chudzio, A. Śmigielska, Kanadyjska przystań. Losy polskich dzieci z sierocińca w Tengeru – w świetle relacji świadków historii, [w:] Historia – pamięć – tożsamość w edukacji humanistycznej, t. 5, red. B. Popiołek, A. Chłosta – Sikorska, A. Słaby, Kraków 2018.

– H. Chudzio, A. Śmigielska, Kresy II RP w pamięci Sybiraków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, [w:] Pamięć Kresów, Kresy w pamięci, red. B. Tracz, Katowice-Gliwice-Warszawa 2018.

– A. Śmigielska, Pokolenie stracone? Doświadczenie Sybiru w latach 1940-1942 w świetle wspomnień Krystyny Chyży – Ostrowskiej, [w:] Dzieciństwo zdeptane, red. A. Bartuś i P. Trojański, Oświęcim 2017.

– H. Chudzio, A. Śmigielska, M. Solarz, Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii. Birmingham, Kraków 2016.

– A. Śmigielska, K. Odrzywołek, Smak wygnania… Doświadczenia polskich Sybiraków w latach 1940-1942, [w:] Wiktuały, kuchnia, kultura jedzenia w perspektywie historycznej, red. P. Jędrzejewski, P. Magiera, K. Skrężyna, G. Szuster, Kraków 2016.

– A. Śmigielska, Vous êstes des Néo-Canadiens…?, „Konspekt”, 2014, nr 3 (52), s. 99 – 104.

– A. Śmigielska, Czy „Pod Baobabem” spotkasz znów miłych przyjaciół z tamtych lat…?, „Konspekt”, 2014, nr 4 (53), s. 108 – 113.